Kontrastna ili komplementarna harmonija

Suprotnosti se privlače. Komplementarne boje su one koje su jedna nasuprot drugoj na krugu boja. Najugodniji učinak postići ćemo ako kombiniramo toplu i hladnu boju, primjerice zelenu s crvenom, jer ćemo tako stvoriti još veći kontrast.

I kod ove odluke preporučujemo da odaberete jednu boju kao dominantnu, a komplementarnu boju s njom u svjetlijim i tamnijim tonovima samo za detalje ili akcente. Ova kombinacija boja privlači najviše pažnje.

Kombinacija kontrastnih nijansi zelene i crvene stvara zanimljive i intenzivne kontraste. Međutim, ako se međusobno kombiniraju više pastelnih ili prljavih nijansi, kontrasti su manje intenzivni i stoga stvaraju ugodniju atmosferu. Zbog intenziteta kombinacije nikada ne bojimo sve zidove u prostoriji, već samo jedan ili dva, a ostale zidove ostavljamo bijelima.

Kombinacija žute i ljubičaste također je vrlo upečatljiva i odvažna.
Proširena komplementarna shema

Ova vrsta slaganja boja je nadogradnja komplementarne sheme, samo što ne koristimo samo dvije boje koje su jedna nasuprot drugoj, već i susjedne (analogne) boje s jedne strane. Čak i takvom kombinacijom postići ćete vrlo kontrastan efekt, no unatoč živahnosti prostorija će djelovati nešto mirnije.

Retro soba
Proširena komplementarna shema
blop

Povezani sadržaji